Zadzwoń po bezpłatną poradę. 513 018 300
Bezpłatne konsultacje
Ważne pytania

Odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci bliskiej osoby

Za śmierć bliskiej osoby w wypadku należą się różne rodzaje świadczeń. Do odszkodowania w rozumieniu art. 446 §3 kc mają prawo dzieci, współmałżonek czy osoba żyjąca w nieformalnym związku z osobą zmarłą przed wypadkiem, jeżeli będą w stanie udowodnić że ich sytuacja materialna po śmierci najbliższej osoby uległa znacznemu pogorszeniu. Podstawowe świadczenia to odszkodowanie jednorazowe z tytułu znacznego pogorszenia się sytuacji materialnej po śmierci bliskiej osoby, renta dla osób będących na utrzymaniu zmarłej osoby, zwrot kosztów pogrzebu.
Do niedawna można było dochodzić stosownego odszkodowania tylko w przypadku znacznego pogorszenia się sytuacji życiowej po śmierci najbliższego członka rodziny a dochodzenie zadośćuczynienia z tytułu cierpienia psychicznego i bólu po stracie osoby bliskiej nie było możliwe. W związku z art. 446 §4 kc od 3 sierpnia 2008 roku można starać się również o zadośćuczynienie z polisy OC sprawcy wypadku za ból i cierpienie po stracie bliskiej osoby. Przy czym osoba bliska to już nie tylko dziecko czy rodzic ale i dalsza rodzina, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki, również osoby pozostające w nieformalnym związku.

  Ponieważ dochodzenie zadośćuczynień po śmierci w wypadku jest w Polsce rzeczą nową, dlatego też często się zdarza że ubezpieczyciel odmawia wypłaty należnego zadośćuczynienia bez podania istotnego powodu, bądź wypłaca bardzo małe zadośćuczynienia, najczęściej rzędu do 5 tys zł. Dla porównania, nasza firma uzyskuje nierzadko zadośćuczynienia na sumy ponad 100 tys zł, dlatego uważamy, że nie ma większego sensu dochodzenie zadośćuczynień na własną rękę, to się po prostu nie opłaca. Dość często zgłaszają się do nas osoby które próbowały dochodzić zadośćuczynień na własną rękę i spotkały się z odmową. W sytuacji gdy prowadzimy sprawę od początku, to w większości przypadków dochodzimy do stosownej kwoty zadośćuczynienia na drodze przedsądowej, oszczędzając czas i pieniądze naszych klientów.

"Dochodzenie takiego roszczenia następuje na wniosek poszkodowanego, a nie z urzędu. To powoduje, że jest to instrument nadal rzadko wykorzystywany przez osoby poszkodowane – mówi Joanna Smereczańska-Smulczyk z Kancelarii Radców Prawnych Europejskiego Centrum Odszkodowań.

Dodaje, że może ono być wykorzystane wszędzie tam, gdzie doszło do śmierci, a sprawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Głównie dotyczy to wypadków drogowych, ale w grę mogą wchodzić np. błędy lekarskie, jeśli zostanie udowodniona wina sprawcy.

Na samych drogach rocznie ginie blisko 5 tys. osób, co powoduje, że co roku powinno dochodzić do kilkunastu tysięcy spraw (każdy członek rodziny może wystąpić o rekompensatę) o wypłatę zadośćuczynienia. Tymczasem Europejskie Centrum Odszkodowań, które jest jednym z liderów na polskim rynku odszkodowań, w ciągu dwóch lat zgromadziło nieco ponad 1 tys. spraw.

– Prawo nie nakłada na nikogo obowiązku poinformowania rodziny zmarłego o możliwości ubiegania się o zadośćuczynienie – mówi Joanna Smereczańska-Smulczyk.

Korzystają z tego towarzystwa ubezpieczeniowe, które oferują minimalne stawki zadośćuczynienia. Z praktyki ECO wynika, że jest to zazwyczaj kilka tysięcy złotych. Dopiero walka w sądzie pozwala na wywalczenie większej kwoty. Mogą one sięgnąć w przypadku członków bliskiej rodziny nawet 100 tys. zł."
Gazeta Prawna z dn. 04.08.2010


Europejskie Centrum Odszkodowań S.A. skutecznie pomaga w dochodzeniu odszkodowań, zadośćuczynień oraz rent po śmierci bliskiej osoby w wypadku. Mamy największe doświadczenie na rynku w prowadzeniu spraw o zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej, w przeciągu ostatnich 2 lat nasza firma przyjęła do prowadzenia ponad 1100 takich spraw. Jeżeli chcesz się upewnić że należy Ci się odszkodowanie lub zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej lub też po prostu szukasz pomocy w swojej sprawie - skontaktuj się z nami pod numerem

(22) 292 31 97 (poniedziałek-sobota 8-22)

 

1. Czy w mojej sytuacji należy się odszkodowanie? 

2. Tabela uszczerbku - jaka suma odszkodowania mi się należy? 

3. Dostałem za małe odszkodowanie lub odmówiono mi wypłaty odszkodowania – - co robić?

4. Walczyć samodzielnie czy zlecić sprawę profesjonalistom – co mi się bardziej opłaci?

5. Jak wygląda u Was prowadzenie sprawy o odszkodowanie?

6. Odszkodowania za szkody na rzeczowe.

7. Odszkodowania z tytułu błędu medycznego.

8. Odszkodowania z polisy na życie i innych polis.

 

Szybki kontakt

Wpisz swoje dane skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie.
Zadzwoń po bezpłatną poradę: 513 018 300
 • Europejskie Centrum Odszkodowañ

  Europejskie Centrum Odszkodowañ

 • Filantrop 2007

  Filantrop 2007

 • Firma Równych Szans

  Firma Równych Szans

 • Certyfikat Fair Play 2006

  Certyfikat Fair Play 2006

 • Certyfikat Fair Play 2006

  Certyfikat Fair Play 2006

 • Solidna Firma 2007

  Solidna Firma 2007

 • Solidna Firma 2008

  Solidna Firma 2008

 • WOŚP

  WOŚP

 • Złota karta WOŚP

  Złota karta WOŚP